United Chemi-Con ESMH630VSN392MA25W
ESMH630VSN392MA25W picture photo
Mfg. Part Number
ESMH630VSN392MA25W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ESMH630VSN392MA25W.pdf
Availability of ESMH630VSN392MA25W
QUANTITY
ESMH630VSN392MA25W Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH630VSN392MA25W
Internal Part NumberEIS-ESMH630VSN392MA25W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH630VSN392MA25W
Related LinksESMH630VS, ESMH630VSN392MA25W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH630VSN392MA25W Details Description
Related parts for ESMH630VSN392MA25W
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWAY 8POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 15C UNSHLD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf