United Chemi-Con ESMQ100ELL103MLN3S
ESMQ100ELL103MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ100ELL103MLN3S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ100ELL103MLN3S.pdf
Availability of ESMQ100ELL103MLN3S
QUANTITY
ESMQ100ELL103MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ100ELL103MLN3S
Internal Part NumberEIS-ESMQ100ELL103MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ100ELL103MLN3S
Related LinksESMQ100EL, ESMQ100ELL103MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ100ELL103MLN3S Details Description
Related parts for ESMQ100ELL103MLN3S
IC CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 455MA 600 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.1A 156 MOHM datasheet.pdf