Fluke Electronics FLUKE-I2500-18
FLUKE-I2500-18 picture photo
Mfg. Part Number
FLUKE-I2500-18
Manufacturer
Product Category
Equipment - Electrical Testers, Current Probes
Brief Description
IFLEX 2500A PROBE 18IN
Datasheet Download
FLUKE-I2500-18.pdf
Availability of FLUKE-I2500-18
QUANTITY
FLUKE-I2500-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FLUKE-I2500-18
Internal Part NumberEIS-FLUKE-I2500-18
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIt's a Tight, Tight World! Fluke Clamps
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Electrical Testers, Current Probes
Seriesi2500-18 iFlex™
TypeCurrent Clamp, Probe (Add On)
SpecificationsMeasures AC Current to 2500A, Banana Interface
RatingsCAT III 1000V, CAT IV 600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLUKE-I2500-18
Related LinksFLUKE-I, FLUKE-I2500-18 Datasheet, Fluke Electronics Distributor
FLUKE-I2500-18 Details Description
Related parts for FLUKE-I2500-18
VARISTOR 675V 40KA SQUARE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28SOIC datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 5V 0.4A 12SOP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2.1A TO277A datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 840MA 505 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf