United Chemi-Con ESMQ101ELL221MK20S
ESMQ101ELL221MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ101ELL221MK20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ101ELL221MK20S.pdf
Availability of ESMQ101ELL221MK20S
QUANTITY
ESMQ101ELL221MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ101ELL221MK20S
Internal Part NumberEIS-ESMQ101ELL221MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ101ELL221MK20S
Related LinksESMQ101EL, ESMQ101ELL221MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ101ELL221MK20S Details Description
Related parts for ESMQ101ELL221MK20S
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X48" A MED datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf