Rohm Semiconductor ESR01MZPJ471
ESR01MZPJ471 picture photo
Mfg. Part Number
ESR01MZPJ471
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/5W 0402
Datasheet Download
ESR01MZPJ471.pdf
Availability of ESR01MZPJ471
QUANTITY
ESR01MZPJ471 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR01MZPJ471
Internal Part NumberEIS-ESR01MZPJ471
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR01MZPJ471
Related LinksESR01M, ESR01MZPJ471 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR01MZPJ471 Details Description
Related parts for ESR01MZPJ471
Connector Header 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 225MA 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
460VAC 900HP 1050A IP21 W/ BRK datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE HDMI CAMERA 720P datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.02% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Header 108 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf