NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC885VR80
KMPC885VR80 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC885VR80
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC885VR80.pdf
Availability of KMPC885VR80
QUANTITY
KMPC885VR80 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC885VR80
Internal Part NumberEIS-KMPC885VR80
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM, Security; SEC
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (3), 10/100 Mbps (2)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security FeaturesCryptography
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC885VR80
KMPC885VR80 Details Description
Related parts for KMPC885VR80
CONN RECEPT 28POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 96 Position Through Hole Kinked Pin datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC ASYNC BIN 16TSSOP datasheet.pdf
CONTROL LOG 100-120/200-240/24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf