Rohm Semiconductor ESR03EZPF2700
ESR03EZPF2700 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF2700
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF2700.pdf
Availability of ESR03EZPF2700
QUANTITY
ESR03EZPF2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF2700
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF2700
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF2700
Related LinksESR03E, ESR03EZPF2700 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF2700 Details Description
Related parts for ESR03EZPF2700
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL CTRLR 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX QUAD 16SO datasheet.pdf
RES MO 1W 130 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 12V datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf