Rohm Semiconductor ESR03EZPF8R20
ESR03EZPF8R20 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF8R20
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF8R20.pdf
Availability of ESR03EZPF8R20
QUANTITY
ESR03EZPF8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF8R20
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF8R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF8R20
Related LinksESR03E, ESR03EZPF8R20 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF8R20 Details Description
Related parts for ESR03EZPF8R20
JUMPER 8POS 4 MINI IO RACKS datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.83V 0.5A 6DSBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf