Rohm Semiconductor ESR10EZPF1020
ESR10EZPF1020 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1020
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1020.pdf
Availability of ESR10EZPF1020
QUANTITY
ESR10EZPF1020 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1020
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1020
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1020 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1020 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1020
INTERFACE MODULE DB25 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34M/CCE34S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 820OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 270K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 UF 10% 400VDC datasheet.pdf