Rohm Semiconductor ESR10EZPF5601
ESR10EZPF5601 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF5601
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF5601.pdf
Availability of ESR10EZPF5601
QUANTITY
ESR10EZPF5601 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF5601
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF5601
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF5601
Related LinksESR10E, ESR10EZPF5601 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF5601 Details Description
Related parts for ESR10EZPF5601
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8A 20V TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 275VAC datasheet.pdf