Rohm Semiconductor ESR18EZPF1960
ESR18EZPF1960 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF1960
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF1960.pdf
Availability of ESR18EZPF1960
QUANTITY
ESR18EZPF1960 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF1960
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF1960
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF1960
Related LinksESR18E, ESR18EZPF1960 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF1960 Details Description
Related parts for ESR18EZPF1960
EVAL MOD FOR TPS60110 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CHN 12-MSOP datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 8W TO220-2 datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
DIODE UFAST 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf