Rohm Semiconductor ESR18EZPF5111
ESR18EZPF5111 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF5111
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF5111.pdf
Availability of ESR18EZPF5111
QUANTITY
ESR18EZPF5111 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF5111
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF5111
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF5111
Related LinksESR18E, ESR18EZPF5111 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF5111 Details Description
Related parts for ESR18EZPF5111
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf