Rohm Semiconductor ESR18EZPJ6R8
ESR18EZPJ6R8 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ6R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ6R8.pdf
Availability of ESR18EZPJ6R8
QUANTITY
ESR18EZPJ6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ6R8
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ6R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ6R8
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ6R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ6R8 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ6R8
FIXED IND 1UH 380MA 340 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PIN SPIROL M SERIES 5.56MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TACHOMETER LED 5 CHAR 24V PNL MT datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS datasheet.pdf