Cornell Dubilier Electronics ESRD271M02XB
ESRD271M02XB picture photo
Mfg. Part Number
ESRD271M02XB
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
ESRD271M02XB.pdf
Availability of ESRD271M02XB
QUANTITY
ESRD271M02XB Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRD271M02XB
Internal Part NumberEIS-ESRD271M02XB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRD
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRD271M02XB
Related LinksESRD27, ESRD271M02XB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRD271M02XB Details Description
Related parts for ESRD271M02XB
SENSOR 3000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 1POS STR .187 datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT VERT 30GOLD datasheet.pdf
INDICATOR 105-130V RED datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR TIN 11POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf