GE Critical Power ESTW025A0F641Z
ESTW025A0F641Z picture photo
Mfg. Part Number
ESTW025A0F641Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A 83W
Datasheet Download
ESTW025A0F641Z.pdf
Availability of ESTW025A0F641Z
QUANTITY
ESTW025A0F641Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ESTW025A0F641Z
Internal Part NumberEIS-ESTW025A0F641Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSTINGRAY™ ESTW025A0F
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series83W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESTW025A0F641Z
Related LinksESTW025, ESTW025A0F641Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
ESTW025A0F641Z Details Description
Related parts for ESTW025A0F641Z
CONN HEADER VERT .100 8POS 15AU datasheet.pdf
IC 16-BIT 8-CH A/D CONV 20-QSOP datasheet.pdf
RELAY TIMER DGTL SPDT 12-24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 10.21NS 256CABGA datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
0.8MM B TO B REC ASSY datasheet.pdf