GE Critical Power ESTW025A0F641Z
ESTW025A0F641Z picture photo
Mfg. Part Number
ESTW025A0F641Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A 83W
Datasheet Download
ESTW025A0F641Z.pdf
Availability of ESTW025A0F641Z
QUANTITY
ESTW025A0F641Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ESTW025A0F641Z
Internal Part NumberEIS-ESTW025A0F641Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSTINGRAY™ ESTW025A0F
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series83W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESTW025A0F641Z
Related LinksESTW025, ESTW025A0F641Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
ESTW025A0F641Z Details Description
Related parts for ESTW025A0F641Z
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 2WIRE I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS EDGE PLUG datasheet.pdf
IC VCXO/MULTIPLIER 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PRESS 15PSI ABSOL 5V DIP datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIO SI4021 TX datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL 120SPS 10UMAX datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf