Samtec, Inc. ESW-109-33-S-D
ESW-109-33-S-D picture photo
Mfg. Part Number
ESW-109-33-S-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Elevated Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
ESW-109-33-S-D.pdf
Availability of ESW-109-33-S-D
QUANTITY
ESW-109-33-S-D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESW-109-33-S-D
Internal Part NumberEIS-ESW-109-33-S-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesESW
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Elevated Socket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESW-109-33-S-D
Related LinksESW-109, ESW-109-33-S-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ESW-109-33-S-D Details Description
Related parts for ESW-109-33-S-D
RES 25 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.68UH 13.9A 3.6 MOHM datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 17W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC IQ RECEIVER 32SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf