KEMET ESY687M035AL3AA
ESY687M035AL3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESY687M035AL3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESY687M035AL3AA.pdf
Availability of ESY687M035AL3AA
QUANTITY
ESY687M035AL3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESY687M035AL3AA
Internal Part NumberEIS-ESY687M035AL3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESY
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.77A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESY687M035AL3AA
Related LinksESY687M, ESY687M035AL3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESY687M035AL3AA Details Description
Related parts for ESY687M035AL3AA
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 40POS .100 T/H AU datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 95MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X8R 1210 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf