| Internal Part Number | EIS-ETSA060300UC-P6P-SZ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Level V Multiple Devices 13/Aug/2015 | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Desktop, Wall Adapters | |
| Series | ETSA-U | |
| Region Utilized | North America | |
| Form | Desktop (Class I) | |
| Input Type | Cord | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output | 6V | |
| Current - Output (Max) | 3A | |
| Power (Watts) | 18W | |
| No Load Power Consumption | 300mW (Max) | |
| Polarization | Positive Center | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Efficiency | Level V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C | |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm | |
| Size / Dimension | 3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.6mm x 50.0mm x 31.0mm) | |
| Approvals | CE, cULus, GS, PSE | |
| Power (Watts) - Max | 18W | |
| Input Connector | IEC 320-C14 | |
| Cord Length | 39.4" (1.00m) | |