CUI Inc. ETSA190790UC-P51-WP
ETSA190790UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETSA190790UC-P51-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 150W
Datasheet Download
ETSA190790UC-P51-WP.pdf
Availability of ETSA190790UC-P51-WP
QUANTITY
ETSA190790UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA190790UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETSA190790UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETSA 150W U Series Cert of Compliance
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-U
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)7.9A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA190790UC-P51-WP
Related LinksETSA19079, ETSA190790UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA190790UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETSA190790UC-P51-WP
SHIELDING BAG 10X14 METAL-IN datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 17X10X5.2" BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BLK 175A 300V 6POS MNT ENDS datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 300A 2TOWER datasheet.pdf