CUI Inc. ETSA360278UC-P51-WP
ETSA360278UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETSA360278UC-P51-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 100W
Datasheet Download
ETSA360278UC-P51-WP.pdf
Availability of ETSA360278UC-P51-WP
QUANTITY
ETSA360278UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA360278UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETSA360278UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationETSA 100W U Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-U
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max100W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA360278UC-P51-WP
Related LinksETSA36027, ETSA360278UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA360278UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETSA360278UC-P51-WP
ESD HANDLER 14X8-1/8X1 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 324VWM 574VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 25 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
MICRO 37C S 10" WHT NI datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf