Linx Technologies EVAL-315-LT
EVAL-315-LT picture photo
Mfg. Part Number
EVAL-315-LT
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT EVAL FOR LT SERIES 315MHZ
Datasheet Download
EVAL-315-LT.pdf
Availability of EVAL-315-LT
QUANTITY
EVAL-315-LT Order Process
Ship out your order
Specifications of EVAL-315-LT
Internal Part NumberEIS-EVAL-315-LT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductLT Series Long-Range RF Transceiver Modules
Reference Design LibraryEVAL-315-LT: 315 MHz XCVR Eval Kit
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesLT
TypeTransceiver, Transcoder
Frequency315MHz
For Use With/Related ProductsLT Series RF Modules - 315MHz
Supplied Contents2 Boards, 4 Transceivers, 2 Transcoders, 2 Antennas, Batteries, Documentation
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVAL-315-LT
Related LinksEVAL-, EVAL-315-LT Datasheet, Linx Technologies Distributor
EVAL-315-LT Details Description
Related parts for EVAL-315-LT
IC SW REG CNTRLR 5BIT PROG20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 2-WIRE 24-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 45NS 24DIP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-24AWG YLW datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 10"W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER HS 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D M22 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf