Infineon Technologies EVALSF3-ICE3A5565P
EVALSF3-ICE3A5565P picture photo
Mfg. Part Number
EVALSF3-ICE3A5565P
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD DEMO ICE3A5565P 100W SMPS
Datasheet Download
EVALSF3-ICE3A5565P.pdf
Availability of EVALSF3-ICE3A5565P
QUANTITY
EVALSF3-ICE3A5565P Order Process
Ship out your order
Specifications of EVALSF3-ICE3A5565P
Internal Part NumberEIS-EVALSF3-ICE3A5565P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesCoolSET®F3
Main PurposeAC/DC, Primary Side
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output100W
Voltage - Output18V
Current - Output5.56A
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Regulator TopologyFlyback
Frequency - Switching100kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartICE3A5565
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVALSF3-ICE3A5565P
Related LinksEVALSF3-I, EVALSF3-ICE3A5565P Datasheet, Infineon Technologies Distributor
EVALSF3-ICE3A5565P Details Description
Related parts for EVALSF3-ICE3A5565P
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIP IDC 14POS TIN GRAY datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2PR 8COL VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf