ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-300-S-17
EVC-C-15A-300-S-17 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-300-S-17
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CONN COUPLER 15A 120V 17FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-300-S-17.pdf
Availability of EVC-C-15A-300-S-17
QUANTITY
EVC-C-15A-300-S-17 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-300-S-17
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-300-S-17
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
SeriesEVC
StyleFemale Plug to Leads
1st ConnectorJ1772, Angled
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3 Power, 2 Signal
Cord Type-
Wire Gauge-
Shielding-
Length17.0' (5.18m)
Approval MarksCE, cUL, UL
Approved CountriesAmericas, Japan
ColorBlack
Voltage Rating120V, 300V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
FeaturesCharging, Electric Vehicles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-300-S-17
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-300-S-17 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-300-S-17 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-300-S-17
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 740MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO204AL datasheet.pdf