Microchip Technology MCP1703T-2802E/DB
MCP1703T-2802E/DB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1703T-2802E/DB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT223-3
Datasheet Download
MCP1703T-2802E/DB.pdf
Availability of MCP1703T-2802E/DB
QUANTITY
MCP1703T-2802E/DB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1703T-2802E/DB
Internal Part NumberEIS-MCP1703T-2802E/DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.625V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1703T-2802E/DB
Related LinksMCP1703T, MCP1703T-2802E/DB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1703T-2802E/DB Details Description
Related parts for MCP1703T-2802E/DB
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER 60POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 27KV 20A ASL - 2 SHOT datasheet.pdf