Taiyo Yuden EVK105CH0R9BW-F
EVK105CH0R9BW-F picture photo
Mfg. Part Number
EVK105CH0R9BW-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 16V C0H 0402
Datasheet Download
EVK105CH0R9BW-F.pdf
Availability of EVK105CH0R9BW-F
QUANTITY
EVK105CH0R9BW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of EVK105CH0R9BW-F
Internal Part NumberEIS-EVK105CH0R9BW-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesEVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVK105CH0R9BW-F
Related LinksEVK105C, EVK105CH0R9BW-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EVK105CH0R9BW-F Details Description
Related parts for EVK105CH0R9BW-F
CONVER DC/DC 0.75 3.63V @ 3A SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG datasheet.pdf
RECT BRIDGE CELL 50V 35A KBU datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
VARIABLE COVER PLATE & GASKET datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 180MA 1.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PINS datasheet.pdf