ST EVL6699-150W-SR
EVL6699-150W-SR picture photo
Mfg. Part Number
EVL6699-150W-SR
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVAL FOR L6699
Datasheet Download
EVL6699-150W-SR.pdf
Availability of EVL6699-150W-SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVL6699-150W-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of EVL6699-150W-SR
Internal Part NumberEIS-EVL6699-150W-SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsEVL6699-150W-SR View All Specifications
L6699 View All Specifications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeAC/DC, Primary and Secondary Side with PFC
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output150W
Voltage - Output12V
Current - Output12.5A
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Regulator TopologyResonant
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartL6563H, L6599A, SRK2000
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVL6699-150W-SR
Related LinksEVL6699, EVL6699-150W-SR Datasheet, ST Distributor
EVL6699-150W-SR Details Description
Related parts for EVL6699-150W-SR
CAP CER 43PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP 5V SER 16-QSOP datasheet.pdf
FUSE 1400A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 14.7K OHM 1206 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
METRAL CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf