Panasonic Electronic Components EVM-3VSX50B14
EVM-3VSX50B14 picture photo
Mfg. Part Number
EVM-3VSX50B14
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
EVM-3VSX50B14.pdf
Availability of EVM-3VSX50B14
QUANTITY
EVM-3VSX50B14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM-3VSX50B14
Internal Part NumberEIS-EVM-3VSX50B14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesEVM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.136" x 0.122" Face x 0.055" H (3.45mm x 3.10mm x 1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM-3VSX50B14
Related LinksEVM-3V, EVM-3VSX50B14 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVM-3VSX50B14 Details Description
Related parts for EVM-3VSX50B14
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
SENSOR 150PSI 1/4NPT W/CONN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
IC CPLD 4320LUTS 256BGA datasheet.pdf
FUSE 12KV 2A 8" datasheet.pdf