Panasonic Electronic Components EVQ-QFV02K
EVQ-QFV02K picture photo
Mfg. Part Number
EVQ-QFV02K
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Datasheet Download
EVQ-QFV02K.pdf
Availability of EVQ-QFV02K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVQ-QFV02K Order Process
Ship out your order
Specifications of EVQ-QFV02K
Internal Part NumberEIS-EVQ-QFV02K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesEVQQF
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.02A @ 15VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins2.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleSMD (SMT) Tab
Outline6.20mm x 6.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force130gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVQ-QFV02K
Related LinksEVQ-Q, EVQ-QFV02K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVQ-QFV02K Details Description
Related parts for EVQ-QFV02K
SWITCH REED MAG GP SPST 7-21AT datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.8" datasheet.pdf
10CC PICOFLEX 80MM LONG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf