LEMO EWF.00.250.CTLPV
EWF.00.250.CTLPV picture photo
Mfg. Part Number
EWF.00.250.CTLPV
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER
Datasheet Download
EWF.00.250.CTLPV.pdf
Availability of EWF.00.250.CTLPV
QUANTITY
EWF.00.250.CTLPV Order Process
Ship out your order
Specifications of EWF.00.250.CTLPV
Internal Part NumberEIS-EWF.00.250.CTLPV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder Cup
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
FeaturesVacuumtight
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWF.00.250.CTLPV
Related LinksEWF.00.2, EWF.00.250.CTLPV Datasheet, LEMO Distributor
EWF.00.250.CTLPV Details Description
Related parts for EWF.00.250.CTLPV
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GASKET FOR TABLET PARTS -13 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 250MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf