Vicor Corporation VE-24Y-CX-B1
VE-24Y-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-24Y-CX-B1.pdf
Availability of VE-24Y-CX-B1
QUANTITY
VE-24Y-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-CX-B1
Related LinksVE-24Y, VE-24Y-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-24Y-CX-B1
RES 0.1 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MPU COMP 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1G OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LOWER TERMINAL GUIDE datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf