Panasonic Electronic Components EXB-28V184JX
EXB-28V184JX picture photo
Mfg. Part Number
EXB-28V184JX
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804
Datasheet Download
EXB-28V184JX.pdf
Availability of EXB-28V184JX
QUANTITY
EXB-28V184JX Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-28V184JX
Internal Part NumberEIS-EXB-28V184JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0804
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-28V184JX
Related LinksEXB-28, EXB-28V184JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-28V184JX Details Description
Related parts for EXB-28V184JX
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 18A TO263AB datasheet.pdf
SENSOR PHOTO T/B REC 10M datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf