Artesyn Embedded Technologies EXB250-48S3V3-RJ
EXB250-48S3V3-RJ picture photo
Mfg. Part Number
EXB250-48S3V3-RJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.3V OUT 165W REMOTE
Datasheet Download
EXB250-48S3V3-RJ.pdf
Availability of EXB250-48S3V3-RJ
QUANTITY
EXB250-48S3V3-RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB250-48S3V3-RJ
Internal Part NumberEIS-EXB250-48S3V3-RJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEXB250 165 W Converters
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEXB250
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)33V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series165W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max165W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB250-48S3V3-RJ
Related LinksEXB250-4, EXB250-48S3V3-RJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXB250-48S3V3-RJ Details Description
Related parts for EXB250-48S3V3-RJ
TERM BLOCK 600V 20A WM BLUE datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 260MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf