Zilog EZ80F91NA050EC00TR
EZ80F91NA050EC00TR picture photo
Mfg. Part Number
EZ80F91NA050EC00TR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ACCLAIM MCU 256KB 144BGA
Datasheet Download
EZ80F91NA050EC00TR.pdf
Availability of EZ80F91NA050EC00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EZ80F91NA050EC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ80F91NA050EC00TR
Internal Part NumberEIS-EZ80F91NA050EC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SerieseZ80® Acclaim!®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ80
Core Size8-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEthernet, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ80F91NA050EC00TR
Related LinksEZ80F91NA, EZ80F91NA050EC00TR Datasheet, Zilog Distributor
EZ80F91NA050EC00TR Details Description
Related parts for EZ80F91NA050EC00TR
CONN HOUSING DUAL ROW 36POS .100 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT LC2MOS DUAL 28SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ACCY MOB SPRING B&C COIL CHROME datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY GRN 15AU datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
HEAT SINK PIN FIN 29X29MM CLIP datasheet.pdf
680UF 16V 15X30MM 125C 8000H datasheet.pdf