Zilog EZ80F93AZ020EG
EZ80F93AZ020EG picture photo
Mfg. Part Number
EZ80F93AZ020EG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ACCLAIM MCU 64KB 100LQFP
Datasheet Download
EZ80F93AZ020EG.pdf
Availability of EZ80F93AZ020EG
QUANTITY
EZ80F93AZ020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ80F93AZ020EG
Internal Part NumberEIS-EZ80F93AZ020EG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModuleseZ80 Acclaim Family
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSubcontractor Update 02/Jun/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SerieseZ80® Acclaim!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ80
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ80F93AZ020EG
Related LinksEZ80F93, EZ80F93AZ020EG Datasheet, Zilog Distributor
EZ80F93AZ020EG Details Description
Related parts for EZ80F93AZ020EG
CAP FILM 3900PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
BACKSHELL DB37 FLAT RIBBON PLAST datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 64 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC DUAL PWR SUPPLY MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
HEATSHRINK HEAVY DUTY BRKOUT BOO datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
COMBO 5W5 F SOD TIN datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf