Zilog EZ80L92AZ020SG
EZ80L92AZ020SG picture photo
Mfg. Part Number
EZ80L92AZ020SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC WEBSERVER 20MHZ 100LQFP
Datasheet Download
EZ80L92AZ020SG.pdf
Availability of EZ80L92AZ020SG
QUANTITY
EZ80L92AZ020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ80L92AZ020SG
Internal Part NumberEIS-EZ80L92AZ020SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModuleseZ80 Acclaim Family
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSubcontractor Update 02/Jun/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SerieseZ80® Acclaim!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ80
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ80L92AZ020SG
Related LinksEZ80L92, EZ80L92AZ020SG Datasheet, Zilog Distributor
EZ80L92AZ020SG Details Description
Related parts for EZ80L92AZ020SG
IC CLK PLL SYNC 25-400MHZ 28PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LENS 1POS EMILY datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 0.6A datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 1A datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 380POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf