Panasonic Electronic Components EZP-E1B106MTA
EZP-E1B106MTA picture photo
Mfg. Part Number
EZP-E1B106MTA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 1.1KVDC RAD 4LD
Datasheet Download
EZP-E1B106MTA.pdf
Availability of EZP-E1B106MTA
QUANTITY
EZP-E1B106MTA Order Process
Ship out your order
Specifications of EZP-E1B106MTA
Internal Part NumberEIS-EZP-E1B106MTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Featured ProductEZP-E Series Capacitors
Hot New Technologies
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEZPE
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1100V (1.1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)12.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZP-E1B106MTA
Related LinksEZP-E1, EZP-E1B106MTA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EZP-E1B106MTA Details Description
Related parts for EZP-E1B106MTA
FIXED IND 56UH 125MA 4.7 OHM SMD datasheet.pdf
IC 7-STAGE RIPPLE COUNT 14-SOIC datasheet.pdf
HOSE VACUUM REPL ESD PROTECT 10' datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 910 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 10% 3024 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61166-446 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
UMY5-3618 SAFETY MAT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 662MA 280 MOHM datasheet.pdf