AVX Corporation F0603C0R50FWTR
F0603C0R50FWTR picture photo
Mfg. Part Number
F0603C0R50FWTR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603
Datasheet Download
F0603C0R50FWTR.pdf
Availability of F0603C0R50FWTR
QUANTITY
F0603C0R50FWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of F0603C0R50FWTR
Internal Part NumberEIS-F0603C0R50FWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAccu-Guard® II
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.012
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.065" L x 0.031" W x 0.028" H (1.65mm x 0.80mm x 0.70mm)
DC Cold Resistance0.32 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F0603C0R50FWTR
Related LinksF0603C0, F0603C0R50FWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
F0603C0R50FWTR Details Description
Related parts for F0603C0R50FWTR
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 76A TO-263 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
5 CONTACT RECEPT, KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf