Vishay/BCcomponents F101K33Y5RR63K7R
F101K33Y5RR63K7R picture photo
Mfg. Part Number
F101K33Y5RR63K7R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 3KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F101K33Y5RR63K7R.pdf
Availability of F101K33Y5RR63K7R
QUANTITY
F101K33Y5RR63K7R Order Process
Ship out your order
Specifications of F101K33Y5RR63K7R
Internal Part NumberEIS-F101K33Y5RR63K7R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F101K33Y5RR63K7R
Related LinksF101K33Y, F101K33Y5RR63K7R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F101K33Y5RR63K7R Details Description
Related parts for F101K33Y5RR63K7R
RES 0.91 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STACKER datasheet.pdf