Vishay/BCcomponents F151K25Y5RN6UJ5R
F151K25Y5RN6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
F151K25Y5RN6UJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F151K25Y5RN6UJ5R.pdf
Availability of F151K25Y5RN6UJ5R
QUANTITY
F151K25Y5RN6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F151K25Y5RN6UJ5R
Internal Part NumberEIS-F151K25Y5RN6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F151K25Y5RN6UJ5R
Related LinksF151K25Y, F151K25Y5RN6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F151K25Y5RN6UJ5R Details Description
Related parts for F151K25Y5RN6UJ5R
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5273 datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 1A SOLDER 125V datasheet.pdf
FILTER POWER ENTRY 10A IEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TOP 1.5GS 11/180 7.62 OG datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf