Alpha Wire F221B1/16 BK100
F221B1/16 BK100 picture photo
Mfg. Part Number
F221B1/16 BK100
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/16 IN X 4FT BLACK
Datasheet Download
F221B1/16 BK100.pdf
Availability of F221B1/16 BK100
QUANTITY
F221B1/16 BK100 Order Process
Ship out your order
Specifications of F221B1/16 BK100
Internal Part NumberEIS-F221B1/16 BK100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Properly Inspect Heat-Shrink Tubing Size
Featured ProductFIT Heat Shrink Tubing
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFIT®-221B
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.062" (1.57mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.017" (0.43mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant, UV Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F221B1/16 BK100
Related LinksF221B1/, F221B1/16 BK100 Datasheet, Alpha Wire Distributor
F221B1/16 BK100 Details Description
Related parts for F221B1/16 BK100
BATTERY PACK NIMH 12.0V 1550MAH datasheet.pdf
CONV DC-DC 18-72V IN 3.3V OUT 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES 243 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG-FEMALE 5 M datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR HORZ CE GRN 4C datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf