Vishay/BCcomponents F222K53Y5RN63K7R
F222K53Y5RN63K7R picture photo
Mfg. Part Number
F222K53Y5RN63K7R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F222K53Y5RN63K7R.pdf
Availability of F222K53Y5RN63K7R
QUANTITY
F222K53Y5RN63K7R Order Process
Ship out your order
Specifications of F222K53Y5RN63K7R
Internal Part NumberEIS-F222K53Y5RN63K7R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F222K53Y5RN63K7R
Related LinksF222K53Y, F222K53Y5RN63K7R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F222K53Y5RN63K7R Details Description
Related parts for F222K53Y5RN63K7R
TRIMMER 5K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL RED/GRN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
EDGELINE 294CKTS 0.093 PCB datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 50V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
22UF 35V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf