Copal Electronics F310R-12LLC
F310R-12LLC picture photo
Mfg. Part Number
F310R-12LLC
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
F310R-12LLC.pdf
Availability of F310R-12LLC
QUANTITY
F310R-12LLC Order Process
Ship out your order
Specifications of F310R-12LLC
Internal Part NumberEIS-F310R-12LLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMini Brushless DC Fans
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF310R
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10mm W
Air Flow2.1 CFM (0.059m³/min)
Static Pressure0.056 in H2O (13.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise13 dB(A)
Power (Watts)0.30W
RPM5500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.025A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FrameAcrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladeAcrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F310R-12LLC
Related LinksF310R, F310R-12LLC Datasheet, Copal Electronics Distributor
F310R-12LLC Details Description
Related parts for F310R-12LLC
FUSE AUTO 4A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOD323 datasheet.pdf
SWITCH SEL LAT RND 1X90 FORM V datasheet.pdf
PROBE HI VOLT DIFFERENTL 100MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf