Vishay/BCcomponents F339MX231031KD02G0
F339MX231031KD02G0 picture photo
Mfg. Part Number
F339MX231031KD02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.01UF 10% 310VAC AXIAL
Datasheet Download
F339MX231031KD02G0.pdf
Availability of F339MX231031KD02G0
QUANTITY
F339MX231031KD02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339MX231031KD02G0
Internal Part NumberEIS-F339MX231031KD02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339M X2
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339MX231031KD02G0
Related LinksF339MX231, F339MX231031KD02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339MX231031KD02G0 Details Description
Related parts for F339MX231031KD02G0
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 1GB datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC DO204AC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA2017D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 40MCD YLW datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf