Ohmite F40J1K0E
F40J1K0E picture photo
Mfg. Part Number
F40J1K0E
Brief Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 40W
Datasheet Download
F40J1K0E.pdf
Availability of F40J1K0E
QUANTITY
F40J1K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of F40J1K0E
Internal Part NumberEIS-F40J1K0E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)40W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Size / Dimension2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F40J1K0E
Related LinksF40J, F40J1K0E Datasheet, Ohmite Distributor
F40J1K0E Details Description
Related parts for F40J1K0E
IC REG LDO 2.5V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC UART SPI COMPAT 28-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.1A 430 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POLE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf