Vishay/BCcomponents F471K29Y5RN63K5R
F471K29Y5RN63K5R picture photo
Mfg. Part Number
F471K29Y5RN63K5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F471K29Y5RN63K5R.pdf
Availability of F471K29Y5RN63K5R
QUANTITY
F471K29Y5RN63K5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F471K29Y5RN63K5R
Internal Part NumberEIS-F471K29Y5RN63K5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F471K29Y5RN63K5R
Related LinksF471K29Y, F471K29Y5RN63K5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F471K29Y5RN63K5R Details Description
Related parts for F471K29Y5RN63K5R
JUMPER-H9992TR/1853 OR/X 5" datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1CELL 9V ALUM datasheet.pdf
RES 100 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD LO POWER 14-TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM datasheet.pdf
RFEMWSUB1G MODULE datasheet.pdf
40000UF 50V 64X143 85C ST datasheet.pdf