Ohmite F55J1R0E
F55J1R0E picture photo
Mfg. Part Number
F55J1R0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 55W
Datasheet Download
F55J1R0E.pdf
Availability of F55J1R0E
QUANTITY
F55J1R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of F55J1R0E
Internal Part NumberEIS-F55J1R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F55J1R0E
Related LinksF55J, F55J1R0E Datasheet, Ohmite Distributor
F55J1R0E Details Description
Related parts for F55J1R0E
TRIMMER 1K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
TERM RING VYL 12-10AWG 5/16 datasheet.pdf
IC 2:6PLL SYNTH/MULT/DIV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
20 SIL THROUGH CONN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf