Mechatronics Fan Group F8025E12B-FSR
F8025E12B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
F8025E12B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC
Datasheet Download
F8025E12B-FSR.pdf
Availability of F8025E12B-FSR
QUANTITY
F8025E12B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of F8025E12B-FSR
Internal Part NumberEIS-F8025E12B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF8025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow46.0 CFM (1.30m³/min)
Static Pressure0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32 dB(A)
Power (Watts)-
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.240A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F8025E12B-FSR
Related LinksF8025E, F8025E12B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
F8025E12B-FSR Details Description
Related parts for F8025E12B-FSR
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V SYNC 9USIP datasheet.pdf
IC LPDDR2 32M 400MHZ 134BGA datasheet.pdf