Vishay/Dale RWR80N1800DRBSL
RWR80N1800DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1800DRBSL
Brief Description
RES 180 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1800DRBSL.pdf
Availability of RWR80N1800DRBSL
QUANTITY
RWR80N1800DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1800DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1800DRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1800DRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1800DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1800DRBSL Details Description
Related parts for RWR80N1800DRBSL
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 8W datasheet.pdf