Sunon KD2408PTB1.13.(2).GN
KD2408PTB1.13.(2).GN picture photo
Mfg. Part Number
KD2408PTB1.13.(2).GN
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
KD2408PTB1.13.(2).GN.pdf
Availability of KD2408PTB1.13.(2).GN
QUANTITY
KD2408PTB1.13.(2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of KD2408PTB1.13.(2).GN
Internal Part NumberEIS-KD2408PTB1.13.(2).GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow41.0 CFM (1.15m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise35 dB(A)
Power (Watts)1.80W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.077A
Voltage Range8 ~ 27.6VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD2408PTB1.13.(2).GN
Related LinksKD2408PTB1, KD2408PTB1.13.(2).GN Datasheet, Sunon Distributor
KD2408PTB1.13.(2).GN Details Description
Related parts for KD2408PTB1.13.(2).GN
CABINET MEGA NETWORK 31X25X12" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 9CH3.3V 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 3W datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf